
Spectrum PPS AM230
Strong and resistant high-temperature filament for demanding engineering applciations
Prices displayed are tax exclusive. Tax will be calculated during checkout.
Description
High Performance for Special Applications
Spectrum PPS AM230™ is another in a series of specialized, high-temperature filaments available from Spectrum. This material is based on an engineering polymer PPS with exceptionally high mechanical properties. Even under continuous loading at high temperatures (above 125°C), rigidity, strength and creep resistance remain unchanged. Spectrum PPS AM230™ has a softening point (VICAT) of up to 236°C.
The filament also has remarkable chemical resistance – it is virtually insoluble in any known solvent, including concentrated acids and bases. A distinctive feature of Spectrum PPS AM230™ is its inherent non-flammability, even without using flame-retardant additives. Due to its high dielectric strength, PPS is an ideal insulator. Also noteworthy is that PPS exhibits excellent adhesion to silicone, which successfully enhances its functional qualities in applications requiring airtight connections between individual components.
The impressive properties of PPS allow for very versatile applications in 3D printing. Especially in the electronics and automotive sectors, where parts have to withstand the highest mechanical, electrical, thermal and chemical stresses.
Spectrum PPS AM230™ filament is designed for high-temperature printers (head temperature 300-330°C; working platform 100-120°C) with an actively heated chamber (60-80°C). Despite the high dimensional stability of the material, to avoid stress cracks resulting from a sudden change in temperature (especially if the model is geometrically complex), we recommend leaving the model in a warm chamber to gradually cool the print before removing it.
Key Features:
HDT thermal resistance (0.45MN/m2) – 129°C
Vicat softening point – 236°C
Excellent chemical resistance
Very high dimensional stability
Solvent resistance
High dielectric strength
Perfect bonding of the layers
Note: This item may be subject to extended delivery times
Technical Specification
Compatibility
| Supported BigRep Printers | IPSO 105, ALTRA 280 |
Filament Properties
| Material | PPS AM230 |
| Density (ISO 1183) | 1.33 g/cm³ |
Mechanical Properties
| Charpy Impact Strength Unnotched 23°C (ISO 179-1eU) | 18 kJ/m² |
| Charpy Impact Strength Notched 23°C (ISO 179-1eA) | 1.3 kJ/m² |
| Tensile Elongation at Break (ISO 527) | 2.00 % |
| Tensile Strength at Break (ISO 527) | 65 MPa |
| Elastic Modulus Tensile (ISO 527) | 3650 MPa |
Thermal Properties
| Vicat Softening Point 50N (ISO 306) | 236 °C |
| Heat Deflection Temperature @0.45 MPa (ISO 75) | 129 °C |
| Heat Deflection Temperature @1.81 MPa (ISO 75) | 107 °C |
Recommended Printing Conditions
| Nozzle Temperature | 300–330 °C |
| Print Bed Temperature | 100–120 °C |
| Cooling Fan | 0–10 % |
| Layer Height | 0.05–0.30 mm |
| Shell Thickness | 0.40–2.70 mm |
| Print Speed | 30–70 mm/s |
| Closed Chamber | Active heated (60–80 °C) |
| Dry Box | Not necessary |
| Hardened/Ruby Nozzle | Not necessary |
| Adhesive | Yes (Magigoo Pro HT) |
| Drying (if wet) | Recommended ≥3h at 90 °C |
Other Information
| Shelf Life | 24 months |
| Storage Temperature | 18–25 °C |
Packaging
| Package Weight (Approx.) | 3 kg |
The technical data provided herein are for general information and comparison purposes only. Mechanical strength and other properties of parts printed with these materials can vary greatly depending on print settings, user experience, and environmental conditions. We do not guarantee the suitability, safety, or performance of printed parts for any specific purpose. It is the responsibility of the user to test and determine whether the printed parts meet the requirements for their intended use. We do not accept any liability for damage, injury, or loss resulting from the use of this material or from parts made with this material. Please review all available safety information and perform your own testing before using this product in any application.
Shipping & Returns
Shipping costs depend on delivery address and will be calculated during checkout.
Returns are subject to terms.
