
Extrudr XPETG CF
With a good balance between mechanical and optical material properties, this flame-retardant filament has carbon fibers for added stiffness
Prices displayed are tax exclusive. Tax will be calculated during checkout.
Description
Extrudr’s XPETG CF filament has been developed for a wide range of applications where the main requirement is a good balance between mechanical and optical material properties. The raw material is certified according to REACH and RoHS standards. PETG is flame retardant according to UL 94 with a wall thickness of 3.2 mm.
Key Features:
Carbon composite material for performance applications
Excellent mechanical properties
High chemical resistance
Flame retardant
Low warping
Low shrinkage
Note: This item may be subject to extended delivery times
Technical Specification
Compatibility
| Supported BigRep Printers | IPSO 105, ALTRA 280 |
| Recommended SWITCHPLATES | SWITCHPLATE Prime |
Filament Properties
| Material | XPETG CF (Carbon-fiber-reinforced PETG) |
| Density (ISO 1183-1XA) | 1.29 g/cm³ |
Mechanical Properties
| Tensile Modulus (ISO 527) | 3350 ± 50 MPa |
| Yield Stress (ISO 527) | 59 ± 0.4 MPa |
| Elongation at Yield (ISO 527) | 3.8 ± 0.1 % |
| Strength (ISO 527) | 59 ± 0.4 MPa |
| Elongation at Break (ISO 527-2) | 9.4 ± 1.5 % |
| Notched Impact Strength (ISO 180) | 1.7 ± 0.4 kJ/m² |
| Unnotched Impact Strength (ISO 180) | 67 ± 7 kJ/m² |
Thermal Properties
| Heat Deflection Temperature HDT/B (ISO 75) | 69 °C |
| Vicat Softening Temperature A (ISO 306) | 85 °C |
| Flammability (UL 94) | V-2 (3.2 mm) |
Recommended Printing Conditions
| Nozzle Temperature | 220 – 250 °C |
| Print Bed Temperature | 60 – 90 °C |
| Adhesive | Not required |
| Print Speed | 20 – 200 mm/s |
| Cooling Fan Speed | 20 – 50 % |
| Enclosed Build Space | Recommended for large parts |
| Hardened Nozzle Required | Yes |
| Max Volumetric Speed | 10 mm³/s |
| Recommended Nozzle Diameter | 0.4 mm |
Other Information
| Reach Compliant | Yes |
| RoHS Certified | Yes |
| Flame Retardant (UL 94) | Yes |
| Shelf Life | 2 years |
| Storage Temperature | 18–27 °C |
Packaging
| Package Weight (Approx.) | 3.2 kg |
The technical data provided herein are for general information and comparison purposes only. Mechanical strength and other properties of parts printed with these materials can vary greatly depending on print settings, user experience, and environmental conditions. We do not guarantee the suitability, safety, or performance of printed parts for any specific purpose. It is the responsibility of the user to test and determine whether the printed parts meet the requirements for their intended use. We do not accept any liability for damage, injury, or loss resulting from the use of this material or from parts made with this material. Please review all available safety information and perform your own testing before using this product in any application.
Shipping & Returns
Shipping costs depend on delivery address and will be calculated during checkout.
Returns are subject to terms.
