
Extrudr FLEX Semisoft TPU 85A
A semi-soft TPU filament with excellent chemical, impact, and UV resistance
Prices displayed are tax exclusive. Tax will be calculated during checkout.
Description
Extrudr’s FLEX Semisoft TPU 85A filament was specially developed for the FFF / FDM process. Due to its unique properties, the material is excellently suited for numerous industrial applications. TPU Flex semisoft only reaches its limits at an elongation of 550% and is characterized by extreme layer adhesion and excellent impact resistance.
Key Features:
Heat resistance up to 98 ° C
Extreme layer adhesion
Excellent impact and break resistance
Hardness Shore A85
UV-resistant
Note: This item may be subject to extended delivery times
Technical Specification
Compatibility
| Supported BigRep Printers | IPSO 105, ALTRA 280 |
| Recommended SWITCHPLATES | SWITCHPLATE Prime |
Filament Properties
| Material | TPU FLEX Semisoft (Thermoplastic Polyurethane) |
| Density (ISO 2781) | 1.18 g/cm³ |
| Poisson Ratio (Hencky) | 0.46 |
Mechanical Properties
| Tensile Modulus (ISO 527-2/5A/500) | 42 MPa |
| Ultimate Elongation (ISO 527-2/5A/500) | 550 % |
| Stress at 50% Elongation (ISO 527-2/5A/500) | 9 MPa |
| Stress at 100% Elongation (ISO 527-2/5A/500) | 11 MPa |
| Stress at 300% Elongation (ISO 527-2/5A/500) | 22 MPa |
| Abrasion Resistance (ISO 4649-A) | 25 mm³ |
| Shore Hardness (ISO 868) | 85A – 88A |
| Tear Strength (ISO 34-1B) | 135 kN/m |
| Compressive Strength (DIN 53452) | 42 MPa |
Thermal Properties
| Vicat Softening Temperature A (ISO 306) | 98 °C |
| Melting Temperature (ISO 3146-C) | 180 – 230 °C |
| Glass Transition Temperature | -34 °C |
| Heat Distortion Resistance | up to 98 °C |
Permeability Properties (DIN 53380)
| AIR (25°/60°C) | 550 / - |
| N2 (25°/60°C) | 380 / 2200 |
| O2 (25°/60°C) | 950 / 5100 |
| CO2 (25°/60°C) | 7300 / 19900 |
| N2O (25°/60°C) | 13800 / - |
Recommended Printing Conditions
| Nozzle Temperature | 220 – 250 °C |
| Print Bed Temperature | 50 – 90 °C |
| Adhesive | Not required |
| Print Speed | 20 – 100 mm/s |
| Cooling Fan Speed | 0 – 30 % |
| Enclosed Build Space | No |
| Hardened Nozzle Required | No |
| Max Volumetric Speed | 2.8 mm³/s |
| Recommended Nozzle Diameter | 0.4 mm |
Other Information
| Reach Compliant | Yes |
| RoHS Certified | Yes |
| Shelf Life | 2 years |
| Storage Temperature | 18–27 °C |
Packaging
| Package Weight (Approx.) | 1.5 kg |
The technical data provided herein are for general information and comparison purposes only. Mechanical strength and other properties of parts printed with these materials can vary greatly depending on print settings, user experience, and environmental conditions. We do not guarantee the suitability, safety, or performance of printed parts for any specific purpose. It is the responsibility of the user to test and determine whether the printed parts meet the requirements for their intended use. We do not accept any liability for damage, injury, or loss resulting from the use of this material or from parts made with this material. Please review all available safety information and perform your own testing before using this product in any application.
Shipping & Returns
Shipping costs depend on delivery address and will be calculated during checkout.
Returns are subject to terms.
