
Extrudr DuroPro ABS
Strong and electrically insulating, this filament is excellent for parts under high-stress in demanding applications
Prices displayed are tax exclusive. Tax will be calculated during checkout.
Description
Extrudr’s DuraPro ABS has been specially developed for industrial applications and is characterized by its high process reliability. It is ideal for the production of mechanically highly stressed components. The material is electrically insulating. DuraPro ABS is optimized for good layer adhesion, thermal stability, better flow properties and low warping. The raw material is approved according to REACH, RoHS and FDA standards.
Key Features:
For industrial applications
Flame retardant according to UL 94 HB
Electrically insulating
High mechanical strength
Low shrinking and warping
Excellent layer and bed adhesion
Note: This item may be subject to extended delivery times
Technical Specification
Compatibility
| Supported BigRep Printers | IPSO 105, ALTRA 280 |
| Recommended SWITCHPLATES | SWITCHPLATE Prime |
Filament Properties
| Material | DuraPro ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Density (ASTM D792) | 1.06 g/cm³ |
Mechanical Properties
| Flexural Modulus (ASTM D790) | 2550 MPa |
| Flexural Strength (ASTM D790) | 78 MPa |
| Tensile Modulus (ASTM D638) | 2350 MPa |
| Tensile Strength (ASTM D638) | 49 MPa |
| Elongation at Yield (ASTM D638) | 5 % |
| Nominal Elongation at Break (ASTM D638) | 10 % |
| Notched Impact Strength (ASTM D256) | 220 kJ/m² @ 23°C |
| Unnotched Impact Strength (ASTM D256) | 90 kJ/m² @ -30°C |
| Hardness Rockwell (ASTM D785, R-scale) | 110 |
Thermal Properties
| Vicat Softening Temperature A (ASTM D1525) | 92 °C |
| Melting Temperature (ISO 3146-C) | 180 – 200 °C |
| HDT/B (ASTM D648) | 85 °C |
| Shrinking (ASTM D955) | 0.4 % |
| Flammability (UL94) | HB (1.5 mm) |
Recommended Printing Conditions
| Nozzle Temperature | 220 – 250 °C |
| Print Bed Temperature | 100 – 110 °C |
| Adhesive | Recommended |
| Print Speed | 20 – 200 mm/s |
| Cooling Fan Speed | 0 – 50 % |
| Enclosed Build Space | Yes |
| Hardened Nozzle Required | No |
| Max Volumetric Speed | 16 mm³/s |
| Recommended Nozzle Diameter | 0.4 mm |
Other Information
| Reach Compliant | Yes |
| RoHS Certified | Yes |
| FDA Compliant | Yes |
| Flame Retardant (UL 94 HB) | Yes |
| Shelf Life | 2 years |
| Storage Temperature | 18–27 °C |
Packaging
| Package Weight (Approx.) | 1.5 kg |
The technical data provided herein are for general information and comparison purposes only. Mechanical strength and other properties of parts printed with these materials can vary greatly depending on print settings, user experience, and environmental conditions. We do not guarantee the suitability, safety, or performance of printed parts for any specific purpose. It is the responsibility of the user to test and determine whether the printed parts meet the requirements for their intended use. We do not accept any liability for damage, injury, or loss resulting from the use of this material or from parts made with this material. Please review all available safety information and perform your own testing before using this product in any application.
Shipping & Returns
Shipping costs depend on delivery address and will be calculated during checkout.
Returns are subject to terms.
