
Extrudr DuraPro ASA
Developed for industrial applications and is characterized by its high UV and weather resistance
Prices displayed are tax exclusive. Tax will be calculated during checkout.
Description
DuraPro ASA from Extrudr has been specially developed for industrial applications and is characterized by its high UV and weather resistance. It is therefore particularly suitable for use in the automotive sector and outdoors. The material is fire retardant according to UL94 HB. DuraPro ASA has been optimized for the FFF/FDM process, so the material has good layer adhesion, thermal stability, improved flow properties and low warping.
Note: This item may be subject to extended delivery times
Key Features:
UV and weather resistant
Matte surface
High mechanical strength
Good layer and bed adhesion
Low warping
Technical Specification
Compatibility
| Supported BigRep Printers | IPSO 105, ALTRA 280 |
| Recommended SWITCHPLATES | SWITCHPLATE Prime |
Filament Properties
| Material | DuraPro ASA (Acrylonitrile Styrene Acrylate) |
| Density (ASTM D792) | 1.05 g/cm³ |
Mechanical Properties
| Flexural Modulus (ASTM D790) | 3500 ± 200 MPa |
| Flexural Strength (ASTM D790) | 78 MPa |
| Tensile Modulus (ASTM D638) | 2200 MPa |
| Tensile Strength (ASTM D638) | 62.2 ± 3 MPa |
| Elongation at Yield (ASTM D638) | 6 % |
| Nominal Elongation at Break (ASTM D638) | 20 % |
| Notched Impact Strength (ASTM D256) | 140 kJ/m² @ 23°C |
| Unnotched Impact Strength (ASTM D256) | 29 kJ/m² @ -30°C |
| Hardness Rockwell (ASTM D785, R-scale) | 105 |
Thermal Properties
| Vicat Softening Temperature A (ASTM D1525) | 96 °C |
| Melting Temperature (ISO 3146-C) | 180 – 200 °C |
| HDT/B (ASTM D648) | 96 °C |
| Shrinking (ASTM D955) | 0.4 % |
| Flammability (UL94) | HB (1.5 mm) |
Recommended Printing Conditions
| Nozzle Temperature | 220 – 250 °C |
| Print Bed Temperature | 100 – 110 °C |
| Adhesive | Recommended |
| Print Speed | 20 – 200 mm/s |
| Cooling Fan Speed | 0 – 30 % |
| Enclosed Build Space | Yes |
| Hardened Nozzle Required | No |
| Max Volumetric Speed | 15 mm³/s |
| Recommended Nozzle Diameter | 0.4 mm |
Other Information
| Reach Compliant | Yes |
| RoHS Certified | Yes |
| FDA Compliant | Yes |
| UV Resistant | Yes |
| Flame Retardant (UL 94 HB) | Yes |
| Shelf Life | 2 years |
| Storage Temperature | 18–27 °C |
Packaging
| Package Weight (Approx.) | 3 kg |
The technical data provided herein are for general information and comparison purposes only. Mechanical strength and other properties of parts printed with these materials can vary greatly depending on print settings, user experience, and environmental conditions. We do not guarantee the suitability, safety, or performance of printed parts for any specific purpose. It is the responsibility of the user to test and determine whether the printed parts meet the requirements for their intended use. We do not accept any liability for damage, injury, or loss resulting from the use of this material or from parts made with this material. Please review all available safety information and perform your own testing before using this product in any application.
Shipping & Returns
Shipping costs depend on delivery address and will be calculated during checkout.
Returns are subject to terms.
